تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

  ارداق شهری است در كشور ايران، استان قزوين، شهرستان بوئين زهرا، بخش دشتابی

  بخش دشتابی با مركزيت ارداق با مساحت 338.4 كيلومتر مربع كه جمعا دارای 22032 نفر جمعيت ميباشد . در کتاب تاریخ گزیده حمداله مستوفی مورخ شهیر قرن هفتم هجری آمده است « دشتبی(دشتابی) منطقه ای است از شهر ری تا همدان به مرکزیت ارداق » و اين بخش دارای بيش از 60 روستا است. ارداق منطقه‌ای قديمی تقريباً هم‌ قدمت با قزوين است که در سال 1380 به درجه شهر ارتقاء يافته و اولین شهردار آن نیز که خدمات شایانی را برای این شهر انجام دادند جناب آقای محمد رضا قورچی بیگی بودند ولی از نظر ظاهری این شهر بسيار قديمی است. از صنايع دستی ارداق ميتوان به گليم بافی آن اشاره كرد كه بافت آن در بين زنان رايج است. ارداق دارای باغهای انگور و زمينهای کشاورزی مناسبی می باشد که در آنها محصولات زيادی از قبيل يونجه ، گندم ، جو ، ذرت و غيره بعمل می‌آيد.ارداق دارای آثار باستانی از جمله تپه های قديمی و بقعه پير می باشد.

  'مفاخر ارداق :'

  قاضی ارداقی :

  شهر ارداق زادگاه ملا علی ، معروف به قاضی ارداقی و مشهور به «حاج آقا»، روحانی شیعه ایرانی، از پیشگامان آموزش نوین در ایران و از کشته‌شدگان جنبش مشروطه ایران بود. او فرزند ملا تقی بود و در « ارداق » به دنیا آمد. پس از تخصیلات ابتدایی به جامه روحانیت درآمد و بعد از قضات معتبر عدلیه شد. در سال ۱۲۸۳ شمسی چند نفر از تجددخواهان قزوین به سرپرستی «میرزا صالح خان باغمیشه‌ای تبریزی»، فرماندار قزوین، انجمنی به نام «انجمن معارف» تشکیل دادند و مدرسه‌ای با نام «امید» بر پا کردند. این مدرسه اولین مدرسه به شیوه نوین در قزوین بود. مدرسه در شرق عالی قاپو واقع بود و چهار کلاس داشت. قاضی ارداقی که خود از اعضای انجمن معارف بود به مدیریت مدرسه برگزیده شد. او در جریان نخستین انتخابات قزوین برای مجلس شورای ملی نقش فعالی داشت و شب‌نامه‌های ژلاتینی انتشار می داد و در اجتماعات شرکت می‌کرد. پس از صدور فرمان مشروطه به تهران رفت. در جریان درگیری مشروطه خواهان با محمد علیشاه ، در کنار جهانگیرخان صوراسرافیل ، سیدجمال واعظ و ملک المتکلمین قرار گرفت. در دوره استبداد صغیر که جمعی از آزادیخواهان دستگیر شدند ، وی در زمره دستگیرشدگان بود. وی پس از جهانگیرخان صوراسرافیل و ملک‌المتکلمین سومین فردی است که در سال ۱۲۸۷ هجری شمسی در ماجرای باغشاه بعداز شکنجه و در غل و زنجیر کشته شد . مدفن وی در محدوده فعلی باغشاه قرار دارد.

  علی اکبر خان ارداقی :

  علی اکبر خان برادر کوچکتر شهید قاضی ارداقی و یکی دیگر از مشروطه خواهان بنام و مشهور ایران می باشد که خدمات قابل توجهی را به ایران و ایرانیان نموده است .

  دکتر محمد صالحی ارداقی :

  دکتر محمد صالحی در شهر ارداق دیده به جهان گشود و تحصیلات ابتدائی را در مکتب خانه های ارداق آغاز کرد و سپس در حوزه علمیه به تحصیل خود ادامه داد و به کسوت روحانیت درآمد ، پس از آن در دانشگاه به تحصیل در رشته معارف پرداخت و در دستگاه دولتی زمان قبل از انقلاب نیز مناصب بلند مرتبه ای داشته است اما هیچگاه حاضر نشد به زیان ملت و اسلام حرکت نماید و هماره در دستگاه حکومتی با استدلالهای خود توانست حق مظلومان را بستاند. مدح مولا امیرالمومنین همیشه بر زبان او بود . او که اهل قلم بود ، کتابی را تحت عنوان «علی (ع) در پره انبوه دشمنان » را ترجمه و منتشر نموده است . او در تهران دار فانی را وداع گفت ، لیکن جسم پاک او بر اساس وصیتش در گورستان اصلی ارداق مدفون می باشد .


  این مطلب تا کنون 42 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 18 آذر 1391 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158221
 • بازدید امروز :192539
 • بازدید داخلی :14230
 • کاربران حاضر :196
 • رباتهای جستجوگر:340
 • همه حاضرین :536